Данъчно облагане на доходите от наем на недвижим имот
В Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ) доходите от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество са класифицирани като отделен източник на доход за физическите лица (чл.10, ал.1, т.4 от закона). Доходите от наем на недвижими имоти задължително се декларират в годишната данъчна декларация за облагане на доходите на физически лица. Съгласно ЗДДФЛ се позволява на наемодателите да намалят облагаемия си доход с 10% разходи, като не се изискват документи или доказателства, че разходите са реално извършени.
1. Облагане на доходите на физически лица, отдаващи имоти на други физически лица
Деклариране
Наемодателите подават годишна данъчна декларация за облагане на доходите (Образец 2001) до 30 април на годината, следваща годината на получаването на доходите от наем.
Освен годишна данъчна декларация за доходите, наемодателите – физически лица, отдаващи под наем имоти на други физически лица, задължително подават и тримесечни декларации за облагане с авансов данък (декларация образец 4001). Срокът за подаването на тези декларации е до края на април – за първото тримесечие, до края на юли – за второто и до края на октомври – за третото тримесечие на годината. За четвъртото тримесечие декларация за облагане с авансов данък не се подава, не се и внася авансов данък.
Плащане
Физическите лица, отдаващи под наем имоти на други физически лица, задължително правят авансови вноски за доходите от наем. Вноските са тримесечни и се превеждат по сметката на НАП по постоянен адрес на наемодателя. Вноските се определят, като размерът на получения доход от наем през съответното тримесечие, намален с 10% разходи, се умножи по данъчна ставка 10 на сто. Срокът за авансовите вноски за доходите от наем е до края на април – за първото тримесечие, до края на юли – за второто и до края на октомври – за третото тримесечие на годината. За четвъртото тримесечие авансови вноски не се дължат.
Данъкът за довнасяне по годишната данъчна декларация се внася по сметката на НАП в срок до 30 април на годината, следваща годината на получаването на доходите от наем.
2. Облагане на доходите на физически лица, отдаващи под наем имоти на предприятия и самоосигуряващи се лица
Деклариране
Наемодателите подават годишна данъчна декларация за облагане на доходите (Образец 2001) до 30 април на годината, следваща годината на получаването на доходите от наем. От тях не се изисква подаване на декларации за облагане с авансов данък, защото той се удържа и внася от платеца на дохода. С последните промени в данъчното законодателство от началото на 2013 г. на физическите лица, отдаващи под наем имоти на предприятия и самоосигуряващи се лица, се издава само една служебна бележка, а не при всяко изплащане на наема, както беше до края на 2012 г. Тоест, към годишната данъчна декларация наемодателят следва да приложи само една служебна бележка за получения доход от наем, платен от предприятие или самоосигуряващо се лице.
Плащане
Физическите лица, отдаващи под наем имоти на предприятия и/или самоосигуряващи се лица, не правят авансови вноски за данъка върху доходите от наем. Дължимите вноски за съответните тримесечия правят от техните наематели. Данъкът за довнасяне по годишната данъчна декларация се плаща от наемодателите по сметка на НАП в срок до 30 април на годината, следваща годината на получаването на доходите от наем.
3. Ползване на облекчение за лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност
Авансовият данък за доходите от наем за физически лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност се дължи, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на годината и подлежащ на облагане, намален с удържаните и внесени за негова сметка здравноосигурителни вноски, превиши 7 920 лв. (чл.44 ал.2 от ЗДДФЛ).